O astrofotografiiHlavní strana


Úvodem

Obloha aktuálně

Fotogalerie

Vše o pozorování noční oblohy

Vybavení pro astronomii

Rady a tipy (aneb udělej si sám)

Moje vybavení

O astrofotografii

Užitečné odkazy

Kontakty

Co komplikuje astrofoto

Astrofotografii komplikuje jeden pohyb:

Pokud fotografujeme Slunce, Měsíc, není problém. Ale u objektů vyžadující delší expozice (galaxie, mlhoviny, planety) již musíme vést dalekohled, resp. fotoaparát za hvězdami. K tomu se používá motorizovaná paralaktická montáž, či tzv. paralaktický stolek.


NahoruNěco o kinofilmech

Ne každý kinofilm je vhodný pro astrofotografii. Filmů vhodných pro astrofoto není moc. Problém komplikuje skutečnost, že kinofilm vhodný dnes nemusí být použitelný zítra - výrobci prostě mění specifika svých výborků. Emisní mlhoviny např. vyzařují na takové spektrální čáře, kterou většina filmů nezachytí. Já mohu z vlastní zkušenosti doporučit Kodak Ektachrome E200, dále se doporučuje Fuji Provia a Sensia 400, černobílý Fomapan 400.


NahoruDigitální fotoaparáty

S rozvojem digitální techniky zažíváme pokrok i v astrofotografii. Ne všechny digitální fotoaparáty jsou ale pro astrofoto vhodné.

Kompaktní digitály jsou použitelné pro afokální fotografii (za okulárem) při fotografování planet, Měsíce a Slunce. Pokusům se sice meze nekladou - nečekejte ale, že s nimi budete moci fotit slabé deep-sky objekty.

Digitální zrcadlovky jsou již něco jiného. Některé je možné použít pro fotografii i v primárním ohnisku. Zde znovu odkazuji na webové stránky Martina Myslivce, který touto metodou dosahuje výborných výsledků.


NahoruStatické fotografie

Nejjednodušším způsobem jak fotografovat noční oblohu je nastavit závěrku na "nekonečno" a přidělat fotoaparát na stativ nebo jej alespoň položit na pevnou podložku a exponovat. Výsledkem budou protáhlé dráhy hvězd. Jejich délka bude záviset na délce expozice (čím delší expozice, tím delší čáry) a na deklinaci fotografovaných hvězd - čím budou blíže Polárce, tím kratší budou čáry.

Takovéto fotografie vypadají velmi pěkně při použití širokoúhlého objektivu - F maximálně 50mm. Při namíření na Polárku dosáhneme krásného efektu - všechny vykreslené dráhy hvězd se budou točit kolem Polárky.


NahoruSlunce

Slunce je dosti výjimečný objekt. Je natolik jasné, že musíme používat speciální filtry, abychom jej mohli bezpečně fotografovat a pozorovat. Pokusy o pozorování Slunce i divadelním kukátkem končí tragickými následky!!! Představte si, jak funguje lupa, když s ní lze zapálit papír. Úplně stejně, jenže s mnohonásobně větší intenzitou, funguje kukátko, triedr a dalekohled. Níkdy se tedy ani nepokoušejte pozorovat Slunce dalekohledem nebo triedrem bez ochranných filtrů!!! Celkem levně (kolem 500Kč) lze zakoupit speciální folii o velikosti A4, kterou upevníte objímkou PŘED VSTUPNÍ OTVOR dalekohledu. Při upevňování na tridr nezapomeňte folií zakrýt oba vstupní otvory.

Fotografovat jej lze s velikým úspěchem digitálním fotoaparátem afokálně za okulárem, popřípadě v primárním ohnisku nebo i teleobjektivem.


NahoruPlanety a Měsíc

Zde platí, že digitální technika vede. Afokální konfigurace (za okulárem) je zde asi ten nejběžnější způsob fotografování. Pokud máte DF s manuálním režimem, použijte jej! Pokud ne, přeji hodně trpělivosti.


NahoruDlouhé expozice

Při fotografování slabých objektů se používá fotografie v primárním ohnisku. Zde již potřebujeme zrcadlovku (kinofilmovou či digitální). Není to celkem nic zvláštního - buď se fotí přes teleobjektiv nebo se pomocí redukce zrcadlovka nasadí na okulárový výtah. Potom dalekohled funguje jako objektiv.

Jak jsme si již vysvětlili v sekci co komplikuje astrofoto, je nutné vést objektiv za hvězdami, tedy udržet obraz vytvořený objektivem (dalekohledem) na stejném místě kinofilmu nebo CCD/CMOS čipu. Toho docílíme motorizovanou paralaktickou montáží. Ale i ty nejtužší montáže nemohou být natolik přesné, aby se objekt neposunul ani o píď. Proto je nutné během expozice pohyb objektivu, resp. montáže, korigovat - říkáme tomu pointace. Pointace tedy znamená korekci jakýchkoliv nechtěných výkvyvů v chodu montáže, ale i kompenzaci nepřesného ustavení montáže vůči Polárce. Expozice se často vyšplhají na délku i jedné hodiny! Proto je pointace nezbytnou součástí každé astronomické fotografie trvající déle než řádově sekundy.


Nahoru