Vybavení pro astronomii, astronomické nádobíčkoHlavní strana


Úvodem

Obloha aktuálně

Fotogalerie

Vše o pozorování noční oblohy

Vybavení pro astronomii
Rady a tipy (aneb udělej si sám)

Moje vybavení

O astrofotografii

Užitečné odkazy

Kontakty

Triedry

Mezi nejoblíbenější dalekohled mezi astronomy patří bezesporu triedr. Je malý, přenosný, a přesto dosti výkonný. Údaje jako 8x40, 10x50, apod. značí zvětšení X vstupní průměr čoček triedru (tridr 10x40 bude zvětšovat 10krát a vstupní průměr čoček bude 40mm). Pokud můžete, upevněte tridr k nějakému stativu, velice vhodný je i fotografický stativ. Eliminujete tím chvění rukou a pozorování bude daleko komfortnější! Pokud nemáte stativ, zkuste si alespoň o něco opřít triedr či ruce.


NahoruDalekohledy

Těmi nejpoužívanějšími dalekohledy jsou dva typy:

Čočkový dalekohled (refrakotor) funguje následovně:

Refraktor

Čočkový dalekohled se jmenuje refraktor, protože v čočkách dochází k refrakci světelných paprsků. Je vhodný především k pozorování planet, Měsíce. Nevykorigované soustavy trpí berevnou vadou (barevné lemy okolo planet apod.). Čočkové dalekohledy, které mají tuto barevnou vadu odstraněnou se nazývají APO refraktory. Pořizovací cena refraktorů vůbec je docela vysoká vzhledem k jejich výkonu. Poskytují ovšem lepší obraz planet a Měsíce.

Zrcadlový dalekohled nepoužívá jako objektiv čočku, ale duté zrcadlo (většinou parabolické). Od tohoto primárního zrcadla se paprsky odrazí do sekundárního zrcátka, které je odrazí ven z tubusu do okulárového výtahu. Velikou výhodou reflektorů je velký výkon za dobrou cenu, zároveň netrpí barevnou vadou.

Reflektor

Také se můžeme setkat s různými kombinacemi předešlých dvou druhů - jsou to tzv. zrcadlo-čočkové.Nahoru


Montáže

Montáž dalekohledu je zařízení, které umožňuje natáčet dalekohled do různých stran. Je to spojnice mezi stativem a tubusem dalekohledu. Také existuje několik druhů:Nahoru


Fotoaparáty

Pro astrofotografii je nutné, aby byl fotoaparát vybaven manuálně nastavitelným časem závěrky, tzv. časem T nebo B. Pro fotografie planet, Slunce či Měsíce je v dnešní době nejpoužitelnější digitální technika, jelikož expoziční časy se pohybují v desetinách sekundy a méně.Nahoru


Mapky, svítilny,...

Při nočním pozorování musíme hledat v mapce. Abychom se neoslnili, nikdy si nesvítíme normální baterkou. K prohlížení mapky se výborně hodní červená dioda (ne super svítivá). Červené světlo nás neoslní, takže naše oči zůstanou citlivé na tmu. Svítilnu si každý může vyrobit doma. Stačí diodu připojit na plochou 4,5V baterii a je to!

Na mapky používané při pozorování nejsou nějaké speciální nároky. Jde jen o to, aby byly prakticky použitelné. Proto není zrovna nejlepším řešením nástěnná mapa oblohy. Já používám výborný Astronomický atlas hvězdné oblohy od Ericha Karkoschky. Je skladný a obsahuje všechny objekty Messierova katalogu a řadu dalších z New General Catalogu.
Nahoru